Impigement syndrom ramena

14. 12. 2024
Impigement syndrom ramena je nečastější diagnózou při bolestech ramenního kloubu. Příčinou rozvoje tohoto bolestivého stavu je opakované dráždění rotátorové manžety (struktury obklopující hlavici pažní kosti) v oblasti pod nadpažkovým výběžkem lopatky (latinsky acromion) - z toho vychází také název impigement syndrom, jehož nepoužívaný český ekvivalent je syndrom skřípnutí. Latinským označením stavu zánětu v oblasti subakromiální burzy (tíhový váček pod nadpažkem) je bursitis subacromialis.
Prostor mezi hlavicí pažní kosti a nadpažkem může být v důsledku otoku a překrvení subakromiální burzy a struktur rotátorové manžety zúžen, což nadále zhoršuje stav tkání a důsledkem může být až ruptura rotátorové manžety.

Mezi příčiny impigement syndromu ramena patří přetěžování ramenního kloubu (sportovní či pracovní zátěž s častými pohyby horní končetiny nad hlavou), poúrazové stavy (např. stavy po pádech s pohmožděním ramenního kloubu) a anatomické odchylky (např. hákovitý tvar nadpažku).

Diagnostika se skládá z fyzikálního vyšetření s posouzením hybnosti ramenního kloubu, vyšetření specifických testů na impigement syndrom a posouzení funkce rotátorové manžety. Dále využíváme zobrazovacíh metod - rentgenového snímku ramenního kloubu a v některých případech indikujeme magnetickou rezonanci.

Ze změn uvedených v úvodu článku vychází také klasifikace dle Neera: V 1. stádiu dochází k otoku a zakrvácení subakromiální burzy, v 2. stádium již burza podléhá vazivovým změnám a 3. stádium už zahrnuje poškození a rupturu rotátorové manžety.

Léčba impigement syndromu začíná zpravidla konzervativně a využíváme celé spektrum metod konzervativní léčby. Ke zklidnění zánětu můžeme pomoci protizánětlivými léky (nesteroidní antiflogistika - NSAID) a obstřikem s kortikoidem a lokálním anestetikem. Poté indikujeme komplexní fyzioterapii s využitím metod na neurofyziologickém podkladě, metod měkkých tkání, možná je také aplikace fyzikálních metod (rázová vlna, laseroterapie, magnetoterapie, ultrazvuk).

V případech, kdy konzervativní léčba nevede k úlevě pacienta od obtíží indikujeme operační řešení - artroskopii ramenního kloubu. Operace se provádí v celkové anestezii a umožňuje vyšetření ramenního kloubu a jeho struktur - kloubních povrchů, rotátorové manžety, šlachy dlouhé hlavy dvojhlavého pažního svalu. Zároveň ošetřujeme prostor pod nadpažkem (provádíme tzv. subakromiální dekompresi) - odstraňujeme subakromiální burzu a můžeme také snést část nadpažku a prostor zde rozšířit. V případech postižení rotátorové manžety indikujeme typ operačního výkonu dle stádia postižení a jejích změn. Nejčastěji v dnešní době ošetřujeme ruptury rotátorové manžety artroskopicky, avšak u pacientů s pokročilými změnami může být indikováno otevřené sešití (sutura) rotátorvé manžety, ev. již nemusí být tento stav chirurgicky ošetřitelný - více také v článku Poranění rotátorové manžety.