Komplexní regionální bolestivý syndrom (KRBS)

15. 12. 2024
Komplexní regionální bolestivý syndrom (někdy také označováno jako Sudeckův algodystrofický syndrom) patří mezi chronické bolestivé stavy, který se může rozvinout po chirurgických zákrocích nebo zlomeninách.

Mezi příznaky patří kromě bolesti změny barvy kůže (blednutí, zarudnutí, promodrávání), otoky, změny teploty končetiny, její pocení, omezení hybnosti či slabost. Dále také mohou být změny v růstu ochlupení či nehtů.

Mechanismus vzniku není zcela objasněn. Při rozvoji onemocnění má vliv nervový systém (automomní nervový systém - sympatikus) a reakce imunitního systému. Vyvolávajícím faktorem může kromě zmíněné zlomeniny či proběhlého chirurgického zákroku také infekce, nádorové onemocněni či další stavy, ale u některých pacientů nemusí být žádná zjevná příčina.

Diagnostika probíhá na základě anamnézy a klinického vyšetření se zhodnocení výše vyjmenovaných příznaků. Specifické testy pro potvrzení KRBS neexistují. V pozdějším stádiu dochází k atrofii svalů a prořídnutí kostní tkáně, což můžeme pozorovat na rentgenových snímcích.

Léčba se zahajuje se stanovením diagnźy a zahrnuje farmakologickou léčbu, fyzioterapii a ev. psychosociální terapii. Využíváme kombinace léků ze skupiny analgetik s protizánětlivým efektem, léků na tlumení neuropatické bolesti, léků na ovlivnění autonomního nervového systém - tzv. sympatolytika, léků pro léčbu osteoporóze a dalších. Fyzioterapie má za cíl udržet mobilitu ev. zlepšovat rozsah pohybu, pomoci s otokem a zlepšovat funkci končetiny. Vzácně jsou používány metody invazivní jako jsou nervové blokády, neuromodulační spinální stimulace či chirurgická symptatektomie.