Nestabilita čéšky
Při úraze může dojít k vykloubení čéšky z oblasti žlábku na stehenní kosti (luxace patelly). Následně u části pacientů může docházet k takovým situacím opakovaně, což vede k zhoršení funkce kolenního kloubu s rizikem poškození kloubních ploch (femoropatellární artróze).
Článek připravujeme
K první luxaci čéšky dochází nejčastěji při sportu nepřímým mechanismem. Klinicky je patrná změna tvaru kolenního kloubu s posunem čéšky na jeho zevní stranu. K zakloubení často dochází již na místě úrazu, eventuálně je provedeno v nemocničním zařízení. Zde je také často indikováno provedení punkce kolenního kloubu, protože u velké části pacientů dochází k naplnění kolenního kloubu krví. Součástí ošetření je také provedení rentgenového snímku k vyloučení zlomeniny. Vzhledem k častému výskytu zlomenin kloubní plochy (označovány jako osteochondrální zlomeniny), kdy malý fragment kosti nemusí být na rentgenovém snímku patrný, doplňujeme na našem pracovišti při prvních luxacích také magnetickou rezonanci. Léčba pravní luxace čéšky je u většiny pacientů konzervativní - odlehčení o berlích a fixace ortézou, následováno poté rehabilitací. V případě potvrzení přítomnosti zmíněné osteochondrální zlomeniny indikujeme u části pacientů artroskopii kolenního kloubu s jejím ošetřením.
V případech, kdy se vykloubení čéšky opakují, mluvíme o její nestabilitě. Zpravidla již násilí nemusí být tak velké jako při prvním úrazu.
Mezi příznaky nestability čéšky patří bolest na přední straně kolena, pocit nestability v oblasti kolena s možným pocitem přeskočení až vykloubení čéšky na zevní stranu kolena, opakované otoky.
Diagnostika
Léčba