Plantární fasciitida

14. 12. 2024
Plantární fasciitida patří mezi nejčastější příčiny bolestí v oblasti plosky nohy. Příčinou onemocnění je zánět plantární fascie (aponeurosis plantaris), což je silná vazivová struktura jdoucí na spodní straně nohy od patní kosti až k základním článkům prstů. Mezi příznaky patří především bolest lokalizovaná v plosce nohy, nejčastěji na spodní straně paty. Největší obtíže pacienti udávají ráno a také po větší zátěži, při chůzi během dne často dochází k mírnému ústupu.

Příčiny a rizikové faktory:

  • Přetížení: Nadměrné sportovní aktivity, běh nebo dlouhé stání na tvrdém povrchu.
  • Nevhodná obuv: Boty s nedostatečnou podporou klenby nebo špatným odpružením.
  • Anatomické faktory: Plochá noha, vysoký nárt nebo špatné držení těla mohou zvyšovat napětí v plantární fascii.
  • Nadváha: Zvýšený tlak na chodidla zvyšuje riziko přetížení této tkáně.

Diagnostika je založena především na klinickém vyšetření a anamnéze, v některých případech se doplňuje rentgenový snímek k posouzení přítomnosti patní ostruhy či jiné patologie.

Léčba je primárně konzervativní. Mezi možné metody patří fyzioterapie s cílem protažení Achillovy šlachy a plantární aponeurózy, užívání protizánětlivých analgetik (NSAID), aplikace rázové vlny či vysokovýkonového laseru, aplikace injekce s kortikosteroidem, nošení vložek do bot. Operační léčby plantární fasciitidy je vzácná, zvážení její indikace je pouze u pacientů, u kterých ani dlouhodobá konzervativní terapie nevede k zlepšení stavu.

Pro prevenci vzniku a případnému opakování plantární fasciitidy je důležité nosit správnou obuv dle charakteru zátěže, protahovat lýtkové svalstvo a plosku nohy, nepřetěžovat nohu neúměrnou jednorázovou zátěží a udržovat si správnou tělesnou hmotnost.