Ultrazvukové vyšetření kyčlí u dětí

01. 01. 1970
Dysplazie kyčelního kloubu patří mezi nejčastější vady diagnostikované po narození. Obzvláště ve střední Evropě je výskyt vady poměrně vysoký. Preventivnímu vyšetření je proto věnována pozornost ortopedů.
Ultrazvuk kyčlí

První vyšetření probíhá zpravidla již na porodnici, další pak v šesti týdnech a třech měsících, někdy i později. Spočívá v klinickém a ultrazvukovém vyšetření kyčlí. Pokud je normální nález na kyčlích, není potřeba žádné zvláštní opatření. Dříve se široké balení doporučovalo i dětem s normálním nálezem na kyčlích jako prevence po dobu prvních 6 týdnů. Dnes se široké balení doporučuje pouze novorozencům s lehčí formou nezralosti kyčlí.  Jako dysplazii označujeme až samotné onemocnění, které si pak žádá léčbu. 

 

Vyšetření v šesti týdnech a třech měsících pak probíhá ambulantně v nemocnici nebo u ambulantních specialistů. Systém trojího vyšetření byl zaveden v české republice právě kvůli vysoké incidenci kyčelní dysplazie. Ortoped sleduje i zdravou kyčel do doby vytvoření osifikačních jader v hlavici stehenních kostí. U některých dětí se objevují již ve 3 měsících, u některých v půl roce a později. Proto jsou děti někdy zvány ještě na kontroly v půl roce. 

 

Seznam ambulantních ortopedů provádějících ultrazvuky kyčlí v Pardubickém kraji: 

 

Krajská Nemocnice Pardubice, úterý  a pátek ve 12.30 v ambulanci ortopedického oddělení (pavilon č. 1 - recepce ortopedie v přízemí). Zvány jsou především děti s patologickým nálezem na kyčli. Preventivní vyšetření zdravých kyčlí pak provádí:

 

MUDr. Dušan Korec, poliklinike Vektor, Rokycanova ulice

MUDr. Hana Švábová, ortopedická ambulance, Komenského ul. Pardubice

MUDr. Luboš Vodochodský, ortopedická ambulance, Poliklinika Přelouči

MUDr. Petr Kuběna, ortopedická ambulance Holice

 

Více o dysplazii kyčle a její léčbě najdete v tomto článku.