Tenisový loket

09. 06. 2020
Tenisový loket – (laterální epikondylitida) je jednou z nejčastějších entezopatií (entezopatie – úponové bolesti) postihuje zevní část lokte – laterální epikondyl pažní kosti, kde začínají extenzory předloktí a ruky. Tenis, podle kterého nese diagnóza název, je pouze jednou z mnoha možných příčin vzniku. Postihuje i hráče dalších raketových sportů, golfisty, lidi přetěžující ruku opakovanými pohyby (práce se šroubovákem, apod.)

Bolest, která se z lokte šíří do předloktí, je často velmi intenzivní, pacienta omezuje v běžných činnostech, jako je zvednutí lehkého předmětu (hrnek apod..), bolestivá je extenze zápěstí a prstů. Typická je palpační bolestivost epikondylu a extenzorů. Přetížením lokte vznikají mikrotraumatu svalových začátků a zánětlivá reakce.

Léčba

Základní léčebnou metodou je odstranění vyvolávající příčiny, tedy končetinu nepřetěžovat, nechat ji v relativním klidu a vyvarovat se těch aktivit, které bolest vyvolávají. jsou doporučena nesteroidní antirevmatika, podávaná celkově nebo lokálně ve formě mastí, gelů, spraye či náplasti. Obstřik lokte depotním kortikoidem s mezokainem vede u většiny pacientů k úlevě od bolestí nebo úplnému vyléčení.  Další možností je vysoká sádrová dlaha na celou horní končetinu, kterou však pacienti vzhledem k diskomfortu často odmítají. Vhodná je epikondylární páska zpevňující loket. 
Relativně novou a poměrně úspěšnou metodou je aplikace rázové vlny. Provádí se v několika sezeních s týdenním odstupem přímo na oblast bolestivého epikondylu.  Efekt léčby však nastupuje  s určitým časovým odstupem (2-3 týdnů). Je-li tato konzervativní léčba neúčinná, a vyzkoušely-li se všechny možnosti, včetně fyzioterapie, je indikováno operační řešení. Operace spočívá v uvolnění svalového napětí na úrovni epikondylu, odstranění zánětlivé tkáně, snesení okostice v místě epikondylu, někdy i revizi radio-humerálního kloubu. Po operaci je nutná sádrová fixace po dobu tří týdnů a následná rehabilitace.  

I přes veškerou léčbu se někdy setkáváme  s recidivou nemoci a nebo vzniku epikonylitidy na opačné straně lokte (ulnární epikondylitida), příčinou je nesprávné nebo nadměrné zatížený dané oblasti. Jak tedy lze epikondylitidě předcházet?  Správou volbou zátěže, protahováním svalů, volbou pracovního a sportovního náčiní (lehčí rakety, menší napětí výpletu), používáním ortézy – epikondylární pásky, vyvarovat se přetížení, nesprávné techniky zátěže horních končetin, či úderu při tenise. Svou roli hraje také přiměřená tloušťka rukojeti rakety, popřípadě nástrojů.