Ultrazvukové vyšetření kyčlí u dětí

01. 01. 1970
Dysplazie kyčelního kloubu je nejčastější vrozenou a vývojovou ortopedickou vadou. Obzvláště ve střední Evropě je výskyt vady poměrně vysoký. Preventivnímu vyšetření je proto věnována pozornost ortopedů.
Ultrazvuk kyčlí

První vyšetření probíhá již na porodnici, další pak v šesti týdnech a třech měsících. Někdy i později. Spočívá v klinickém a ultrazvukovém vyšetření kyčlí. Pokud je normální nález na kyčlích, není potřeba žádné zvláštní opatření. Dříve se široké balení doporučovalo i dětem s normálním nálezem na kyčlích jako prevence po dobu prvních 6 týdnů. Dnes se široké balení doporučuje pouze novorozencům s lehčí formou nezralosti kyčlí.  Jako dysplazii označujeme až samotné onemocnění, které si pak žádá léčbu. 

 

Vyšetření v šesti týdnech a třech měsících pak probíhá ambulantně v nemocnici nebo u ambulantních specialistů. Systém trojího vyšetření byl zaveden v české republice právě kvůli vysoké incidenci dysplazie. Ortoped sleduje i zdravou kyčel do doby vytvoření osifikačních jader v hlavici stehenních kostí. U některých dětí se objevují již ve 3 měsících, u některých v půl roce a později. Proto jsou děti někdy zvány ještě na kontroly v půl roce. 

 

Seznam ambulantních ortopedů provádějících ultrazvuky kyčlí v Pardubickém kraji: 

 

Krajská Nemocnice Pardubice, úterý  a pátek ve 12.30 v ambulanci dětské chirurgie. Zvány jsou především děti s patologickým nálezem na kyčli.  Preventivní vyšetření zdravých kyčlí pak provádí:

 

MUDr. Dušan Korec, poliklinike Vektor, Rokycanova ulice

MUDr. Hana Švábová, ortopedická ambulance, Komenského ul. Pardubice

MUDr. Luboš Vodochodský, ortopedická ambulance, Poliklinika Přelouči

MUDr. Petr Kuběna, ortopedická ambulance Holice

 

Více o dysplazii kyčle a její léčbě najdete v tomto článku.